1. ایران / پرسش و پاسخ / اطلاعات کلی

 

دعوت نامه چیست؟

یک دعوت نامه برای یک شهروند کشور ثالث برای تضمین هزینه های زندگی اش صادر می شود و همانطور که در پارگراف 1 قانون اقامت آمده است، به عنوان مدرکی دال بر رعایت شرایط اقتصادی مورد نیاز برای اخذ اجازه اقامت عمل می کند.
با نوشتن یک دعوت نامه، دعوت کننده وظیفه اش را برای برعهده گرفتن همه هزینه های مربوط به هزینه های زندگی و مسافرت متقاضی می پذیرد. این نقش می تواند توسط یک فرد یا یک شخص حقوقی انجام گیرد.

 آیا من می توانم یک ویزای طولانی مدت (چند ساله) با یک دعوت نامه درخواست کنم؟

بله، میزبان شما باید مدت زمان مورد نظر اقامت شما (از یک تا چهار سال) را به اداره ثبت نام خارجی ها گزارش دهد و یک اظهار نظر مخصوص در مورد این دعوت نامه در آن بگنجاند.
با انجام این کار، تضمین مالی تمام دوره اقامت شما در آلمان را پوشش می دهد.
اگر اداره ثبت نام دعوت نامه را تنها برای مدت کوتاهی بپذیرد، شما (متقاضی) باید مدرک پرداخت بدهی مانند صورتحساب های بانکی در سه تا شش ماه گذشته، که می تواند منبع درآمد ماهیانه شما و همچنین توان مالی شما برای حمایت از خود را نشان دهد، ارائه کنید.

 مدرک ارتباط فامیلی چیست؟

سفارت قبل از صدور ویزا، هر اظهارنامه را بررسی می کند و در صورت لزوم می تواند رابطه بین دعوت کننده و متقاضی را بررسی نماید. گواهی تولد یا ازدواج می تواند به عنوان اثبات خویشاوندی ارائه شود، برای مثال رابطه بین دو خواهر و برادر را می توان با ارائه گواهی تولد هر دو آنها اثبات کرد، زیرا این نشان می دهد که این دو نفر حداقل یک پدر و مادر مشترک دارند.

 دعوت نامه غیر رسمی چیست و شبیه به چه چیزی است؟

هنگام ارسال یک درخواست برای ویزا به منظور بازدید خانواده یا دوستانتان، شما باید یک دعوت نامه غیر رسمی که توسط شخصی که دعوت می کنید نوشته شده، ارائه نمایید.
یک دعوت نامه غیر رسمی باید به زبان آلمانی نوشته شده و شامل اطلاعاتی در مورد هدف و مدت زمان سفر شما باشد. آن می تواند با دست یا با استفاده از کامپیوتر نوشته شده و باید توسط دعوت کننده (عضوی از خانواده یا یک دوست) امضا شود. لزومی ندارد که احراز هویت امضا را دریافت کنید.

 


 

چه مدت طول می کشد تا یک درخواست پردازش شود؟

ویزای شنگن: سه هفته

 هزینه ویزا چقدر است؟

هزینه یک ویزای شنگن 80 یورو است. ویزا برای کودکان زیر 6 سال رایگان و برای کودکان بین 6 تا 12 سال، 40 یورو است.

 قبل از صدور ویزای شنگن، سفارت چه چیز را بررسی می کند؟

سفارت باید بررسی کند:
هدف از سفر (برای مثال، تجارت یا بازدید)
تمایل به بازگشت
نحوه پرداخت (توسط دعوت کننده یا متقاضی)
بیمه سلامت
سایر اطلاعات (از قبیل سوابق در AZR، SIS، فعالیت های جنایی یا سایر نقض های جزیی)

 


 

ویزای یک ساله یا چند ساله چیست؟

این یک ویزای شنگن است که اعتبار آن یک یا چند سال (حداکثر 5 سال) دارد و اجازه اقامت حداکثر سه ماه در یک دوره شش ماهه با امکان ورود به چندین کشور، می دهد. این بر اساس مقررات No، 810/2009 (EG) پارلمان اروپا و شورای اروپا در 13 جولای 2009 است که یک ویزای محلی تاسیس کرد (به اختصار: قانون ویزا).
در بند 2 ماده 24 قانون ویزا، اعلام شده است که ، اگر متقاضی نیاز خود برای سفر به محدوده شنگن را ثابت کند، برای مثال (برای مثال برای منظور شخصی یا دلایل تجاری) ویزای چند ورود برای دوره طولانی مدت صادر می شود.
به عنوان یک قاعده، یک ویزای یک ساله یا چند ساله تنها می تواند وقتی صادر شود که متقاضی بتواند تمامیت و قابلیت اطمینان خود را به ویژه در مورد ویزای قبلی نشان دهد (بند 2 ماده 24 قانون ویزا)
در هر صورت، برچسب ویزا نشان می دهد که "مدت اقامت" نمی تواند بیشتر از 90 روز باشد. این اعتبار کامل نیست، بلکه تعداد روزهایی است که یک شخص می تواند در عرض 6 ماه در محدوده شنگن بماند.

 من اشتباها توسط شخصی در مرکز درخواست ویزامتریک اطلاع رسانی شدم، یا به شخص ثالثی که به من وعده داده بود که می توانم ویزا به دست بیاورم، اجازه دادم فرم درخواستم را پر کند. درخواست من رد شد، حالا باید چه کار کنم؟

شما شخصا مسئول اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست خود هستید. اگر توسط شخصی که در ویزامتریک کار نمی کند، متقاعد به استفاده از خدماتشان شدید، باید این مساله را مستقیما با خود شخص حل کنید.
لطفا فقط اطلاعاتی را ارائه کنید که بهترین اطلاع را از شما به دست می دهد. اجازه ندهید کسی شما را متقاعد کند که یک فرم درخواست پر شده حرفه ای می تواند ویزای شما را تضمین کند – هیچ کس نمی تواند به شما قول دهد که ویزای شما تایید خواهد شد. اگر شما مشکلی در پر کردن فرم درخواست دارید، می توانید از کارکنان سفارت بخواهید تا به شما کمک کنند.

 


 

من/ مهمان من باید مدارکی را که در لیست اضافه نشده اند ارسال کنیم، چرا؟

سفارت همیشه مطابق با هر موقعیت خاص تصمیماتی اتخاذ می کند. اسناد فقط می توانند اطلاعات عمومی را پوشش دهند که شامل بیشتر موارد احتمالی و نه همه آنها می شود. در نتیجه، سندی که در لیست گنجانده نشده ممکن است لازم شود. این به معنای این نیست که ویزا صادر نمی شود.

 


 

در چه مواردی می توانم یک درخواست ویزا در شعبه ویزامتریک در ایران بفرستم؟

اگر شما به صورت قانونی و به عنوان یک اقامت دائم در ایران اقامت دارید و اگر آلمان مقصد اصلی سفر شما باشد، می توانید یک درخواست در شعبه ویزامتریک در ایران ارسال نمایید.

 


 

من می خواهم در طول سفرم از چندین کشور شنگن بازدید کنم. آیا می توانم درخواستم را به سفارت آلمان بفرستم؟

اگر شما قصد دارید مدت بیشتری در آلمان صرف کنید تا کشورهای دیگر شنگن، می توانید درخواست خود را به سفارت آلمان بفرستید. اگر شما برنامه ریزی کرده اید که در دو کشور شنگن مدت زمان یکسانی را صرف کنید، باید برای ویزا در سفارت کشوری که اول آنرا بازدید می کنید، درخواست دهید.

 چه زمانی می توانم درخواستم را ارسال کنم؟

ارسال درخواست تنها در زمان و تاریخی که رزرو کرده اید امکان پذیر است. قرار ملاقات را می توانید آنلاین و از طریق سیستم ملاقات آنلاین ما رزرو کنید. در روز قرار ملاقات، لطفا به موقع برسید، در غیر این صورت قرار ملاقات شما لغو خواهد شد و اجازه نخواهید داشت به اداره ویزا وارد شوید.

 آیا می توان هزینه بیشتری پرداخت کرد تا روند پردازش درخواست سریع تر باشد؟

نه، امکان ندارد. ویزامتریک نمی تواند پرداخت های بالاتر از مقررات را بپذیرد. پرداخت های اضافی فقط در مورد هزینه های خاص (برای مثال، تماس تلفنی، یا فکس به آلمان) رخ می دهد.

 من یک ویزای شنگن معتبر دارم، اما هیچ صفحه ای در پاسپورتم اضافه نشده است و من باید برای یک درخواست جدید اقدام کنم. چه اتفاقی برای ویزای من خواهد افتاد؟

اگر پاسپورت قبلا منقضی شده است، ویزا در پاسپورت قدیمی شما هنوز معتبر است. شما می توانید بدون مشکل با دو پاسپورت سفر کنید. در غیر این صورت، شما می توانید در ساعات مشاوره به دفتر ویزا بیایید و هر دو پاسپورت خود را بیاورید، و ما ویزا را با دریافت هزینه خدمات ویزامتریک (24/5 یورو) به پاسپورت جدید شما منتقل خواهیم کرد.

 اعتبار پاسپورت های خارجی:

فقط گذرنامه های معتبری که با دست (برای متقاضیان بالای 12 سال) امضا شده است، می تواند ارسال شود.
علاوه بر این، طبق قوانین ویزا، ویزاهای شنگن می توانند فقط به متقاضیانی صادر شوند که پاسپورتشان:

حداقل 3 ماه بعد از پایان سفر معتبر باشد.
در 10 سال گذشته صادر شده است.
حداقل دو صفحه خالی و بدون علامت دارد (برای برچسب ویزا)، اگر ویزا برای یک فرزند کوچک ثبت شده در پاسپورت والدینش صادر شده باشد، پاسپورت والیدن باید یک صفحه خالی اضافی و بدون علامت (برای برچسب ویزا) برای هر فرزند داشته باشد.

 از چه زبانی برای پر کردن فرم باید استفاده کنم؟

فرم می تواند به زبان آلمانی یا انگلیسی پر شود.

 


 

آیا می توانم فرم درخواست را به صورت دستی نیز پر کنم؟

اگر به دلایل فنی نمی توانید فرم آنلاین را پر کنید، می توانید فرم درخواست را به صورت دستی پر نمایید. لطفا توجه داشته باشید که این امر منجر به طولانی تر شدن انتظار برای ارسال درخواست شما خواهد شد.