1. ایران / پرسش و پاسخ / بعد از درخواست

 

آیا می توانم با ویزای شنگن صادر شده توسط آلمان از سایر کشورهای شنگن بازدید کنم؟

بله
ویزای شنگن به شما اجازه می دهد در همه کشورهای حوزه شنگن اقامت کنید. شما میتوانید تنها در مدت اعتبار از ویزای خود استفاده کنید، با این حال اگر می خواهید برای اولین بار از کشور دیگری بازدید کنید (به استثنای بلژیک، استونی، فنلاند، یونان، لتونی، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، اتریش، پرتغال، سوئد یا اسپانیا)، باید ویزای خود را از سفارت این کشور دریافت نمایید.

 چه موقع می توانم ویزایی با مدت اضافی 15 روز که در قانون ویزا مشخص شده، دریافت کنم؟

با توجه به بند 1 ماده 24 قانون ویزا، اعتبار ویزا شامل یک دوره اضافی 15 روزه می شود، در صورتی که بسته بیمه درمانی برای مدت زمان مربوطه خریداری گردد. این مساله فقط در مورد ویزاهای مجاز اعمال می شود. برای مثال: شما از 05/06/2017 تا 15/06/2017 (11 روز) با یک ورود برنامه ریزی می کنید، اما بیمه درمانی شما 26 روز را پوشش می دهد، یعنی بین 05-03/06/2017. در این صورت، سفارت به شما یک ویزا با 26 روز اعتبار و یک ورود در این دوره می دهد. این امر به شما امکان می دهد تا سفر خود را با انعطاف پذیری بیشتری در این دوره برنامه ریزی کنید.
توجه داشته باشید که ویزای تک ورودی بر طبق اعتبار بسته بیمه درمانی ارسال شده در زمان درخواست صادر خواهد شد.

 درخواست من رد شد. چکار می توانم بکنم؟

اگر فکر می کنید که تصمیم سفارت غیر منصفانه بوده، یک نامه توضیحی بنویسید و بازبینی درخواست خود را بخواهید.
وقتی پاسپورت خود را جمع آوری می کنید، یک یادداشت مختصر برای توضیح اینکه چرا درخواست شما رد شده، دریافت خواهید کرد. شما باید هنگام درخواست بازبینی (درخواست تجدید نظر) دلایل عدم پذیرش را داشته باشید. روند درخواست تجدید نظر چند هفته طول می کشد. سفارت پرونده شما را دریافت کرده و درخواست شما را بررسی خواهد کرد.
درخواست تجدید نظر باید به زبان آلمانی نوشته شود و اسناد ارسال شده با آن باید ترجمه شوند. اگر ما با توضیحات شما موافق باشیم، ویزا را خواهید گرفت. اگر ما با توضیحات شما موافقت نکنیم، شما یک توضیح کتبی دقیق از طریق پست دریافت خواهید کرد. اگر با آن مخالف هستید، می توانید درخواست تجدید نظر را به دادگاه اداری برلین ارسال نمایید. بعد از دریافت توضیح کتبی، یک ماه برای درخواست تجدید نظر در دادگاه اداری برلین فرصت دارید. لطفا منتظر بمانید تا نامه توضیح را دریافت کنید.
همچنین شما می توانید درخواست جدیدی ارائه کنید. به دلایلی که قبلا رد شدید توجه داشته باشید و سعی کنید موقعیت خود رادر فرم کتبی به وضوح شرح دهید.

 روند بازبینی پرونده چقدر طول می کشد؟

درخواست های ورودی طبق تاریخ دریافت آن پردازش می شوند. بسته به حجم کاری بخش ویزا، روند بازبینی درخواست شما ممکن است چندین هفته تا چندین ماه طول بکشد. هیچ مهلت قانونی برای پردازش وجود ندارد.

 درخواست من رد شد، دعوت کننده من در آلمان چکار می تواند بکند؟

هم شما و هم دریافت کننده می توانید به سفارت نامه بنویسید و توضیح یا تجدید نظری در مورد این تصمیم بخواهید. در این صورت، شما باید دلیل (های) عدم پذیرش بیان شده در نامه رد ویزای خود را در زمان جمع آوری پاسپورت در نظر داشته باشید. میزبان شما نیز باید یک وکالت نامه از طرف شما داشته باشد تا مجاز به دریافت اطلاعات در مورد ویزای شما باشد.
اگر سفارت با توضیحات دعوت کننده شما موافق نباشد، او یک توضیح کتبی توسط پست دریافت خواهد کرد. درخواست تجدید نظر می تواند به دادگاه اداری برلین ارائه شود.

 من دلیل رد شدن را می دانم، اما هنوز می خواهم به آلمان بروم. آیا می توانم مجددا درخواست کنم؟

شما همیشه می توانید یک درخواست ویزای جدید ارسال کنید. یک قرار ملاقات رزرو کنید و تمام مدارک موجود در چک لیست را آماده کنید. اگر درخواست بازبینی مجدد درخواست خود را کرده اید، این روند بعد از ارسال درخواست جدید خاتمه خواهد یافت.

 


 

آیا در صورت رد درخواست، هزینه 80 یورو بازپرداخت خواهد شد؟

این هزینه مستقل از تصمیم در مورد درخواست است و برای پوشش هزینه های اداری عملیاتی می باشد. اگر درخواست ویزا رد شود، هزینه برگردانده نخواهد شد.

 آیا می توان هزینه بیشتری پرداخت کرد تا روند پردازش درخواست سریع تر باشد؟

نه، امکان ندارد. ویزامتریک نمی تواند پرداخت های بالاتر از مقررات را بپذیرد. پرداخت های اضافی فقط در مورد هزینه های خاص (برای مثال، تماس تلفنی، یا فکس به آلمان) رخ می دهد.

 چطور می توانم مطمئن باشم که ویزا خواهم گرفت؟

هیچ تضمینی وجود ندارد که شما ویزا خواهید گرفت. حتی اگر تمام مدارک مورد نیاز را به ویزا متریک ارائه دهید، این امکان وجود دارد که درخواست شما رد شود. این تصمیم بر اساس هر مورد خاص توسط اداره سفارت آلمان گرفته میشود، و پیش از آن نمی توان آن را تحت تاثیر قرار داد یا پیش بینی کرد.

 من یک تماس تلفنی از یک نماینده سفارت دریافت کردم که از من میخواست مدارک اضافی که در چک لیست ذکر نشده ارسال کنم. چرا من باید این مدارک را ارسال کنم و چرا هنگام ارسال درخواستم مطلع نشدم؟

گاهی اوقات، وقتی تصمیم گیری بر اساس مدارکی که ارائه کردید، ممکن نباشد، سفارت حق درخواست مدارک اضافی دارد. تصمیم برای درخواست مدارک اضافی به کارمندی که درخواست شما پذیرفته ندارد و نمی توانسته در مرحله قبل به شما اطلاع داده شود.

 


 

من یک اشتباه در برچسب ویزایم پیدا کردم.چکار باید بکنم؟

لطفا هنگام دریافت پاسپورت خود برچسب ویزا را بررسی کنید و اشتباهات یا عیوب را فورا گزارش کنید. ممکن است بعدا تنظیمات ممکن نباشد یا نیار به پرداخت هزینه داشته باشد. اگر شما یک اشتباه پیدا کردید، لطفا در ساعات مشاوره با دفتر ما تماس بگیرید.

 من یک ویزای یک ساله گرفته ام، تعداد روزها "90" و ورودی "چند ورودی" است. معنای آن دقیقا چیست؟

این ویزا به شما اجازه می دهد تا به مدت 90 روز و نه بیشتر در یک دوره شش ماهه در محدوده شنگن بمانید. همچنین، شما می توانید چندین بار در طول این دوره به حوزه شنگن وارد یا از آن خارج شوید. لطفا توجه داشته باشید که شما نمی توانید برای روزهایی که در شش ماه گذشته استفاده نکرده اید، هزینه پرداخت کنید. وقتی 90 روز در نیمه اخیر سال استفاده کردید، باید کشور را ترک کنید و نخواهید توانست قبل از شروع شش ماه بعدی برگردید.
اگر در مورد اینکه چند روز گذشته شک دارید، لطفا در ساعات مشاوره با ما تماس بگیرید.

 من یک ویزا با اعتبار (برای مثال) از تاریخ 01/05 تا 01/06 با تعداد روزهای 15 و 1 ورود گرفته ام. معنای آن دقیقا چیست؟

با این ویزا، شما می توانید فقط یکبار به محدوده شنگن وارد شوید و حداکثر 15 روز در آلمان بمانید. شما میتوانید از 01/05 تا 01/06، 15 روز انتخاب کنید.

 من یک ویزای یک-ورود گرفته ام. آیا می توانم آزادانه در منطقه شنگن سفر کنم، یا فقط باید در یک کشور بمانم؟

یک-ورود فقط به اولین ورود به منطقه شنگن اشاره دارد. اگر شما از آلمان به کشور دیگر شنگن سفر می کنید، و بعد برمی گردید، اینکار یک ورود اضافی محسوب نمی شود.

 من یک ویزای یک ساله گرفته ام و طی شش ماه گذشته 50 روز در آلمان برای کار گذرانده ام. من میخواهم برای تعطیلات به اسپانیا سفر کنم. آیا مجاز به انجام این کار هستم؟

بله. یک ویزای شنگن در همه کشورهای عضو منطقه شنگن معتبر است. شما باید مطمئن باشید که بیشتر زمان را در کشور شنگنی که ویزای شما را صادر کرده می گذرانید. بقیه روزها می تواند در هر یک از کشورهای دیگر عضو شنگن سپری شود.

 من یک ویزای شنگن معتبر برای 15 روز از سفارت آلمان گرفته ام و می خواهم 10 روز در آلمان سپری کنم. قبل از آن دوست دارم 5 روز در ایتالیا بمانم. آیا مجاز به انجام اینکار هستم؟

در اصل بله، تا زمانی که آلمان مقصد اصلی شما است، شما می توانید از کشور دیگری به منطقه شنگن وارد شوید. مقامات مرزی اولین کشور شنگنی که به آن وارد می شوید ممکن است از شما بخواهند تا مدرکی ارائه کنید که بعدا به کشوری که ویزای شما صادر شده، سفر خواهید کرد. اگر شما نتوانید چنین مدرکی ارائه کیند، ممکن است مجاز به عبور از مرز نباشید.

 من یک ویزای شنگن برای 15 روز گرفته ام و الان در آلمان هستم، اما باید مدت بیشتری بمانم. چکار باید بکنم؟

شما باید برای منطقه ای که می مانید، بلافاصله با اداره صلاحیت خارجی تماس گرفته و درخواست تمدید ویزا نمایید. ماندن در آلمان با یک ویزای منقضی شده، نقض حقوق اقامت آلمان است و می تواند منجر به ممنوعیت سفر یا جریمه شود.
اگر ویزای شما توسط سفارت آلمان صادر نشده یا اگر شما در کشور شنگن دیگری هستید نیز باید با اداره مربوط به خارجیان تماس بگیرید.

 من یک ویزای شنگن معتبر دارم، اما هیچ صفحه خالی در پاسپورتم نیست . باید چکار کنم

اگر پاسپورت قبلا منقضی شده است، ویزا در پاسپورت قدیمی شما هنوز معتبر است. شما می توانید بدون مشکل با دو پاسپورت سفر کنید. در غیر این صورت، شما می توانید در ساعات مشاوره به دفتر ویزا متریک بیایید و هر دو پاسپورت خود را بیاورید، و ما ویزا را با دریافت هزینه خدمات ویزامتریک (24/5 یورو) به پاسپورت جدید شما منتقل خواهیم کرد.

 چرا درخواست ویزای شنگن من رد شد؟

دلیل (ها) برای رد ویزا در نامه ای که با نامه عدم پذیرش دریافت کرده اید، ذکر شده است.حتی اگر شما همه مدارک مورد نیاز را طبق دستورالعمل ها ارسال کردید، ممکن است درخواست رد شود. ارسال یک درخواست کامل تضمین دریافت ویزا نیست. شما می توانید توضیحات اضافی برای رایج ترین
دلایل رد ویزا را در اینجا پیدا کنید
https://teheran.diplo.de/blob/2075182/016dfd5fc890f4a07961e6bc794ca096/ablehnungsbescheid-f-data.pdf.