1. ایران / پرسش و پاسخ / مدارک

دعوت نامه چیست؟

یک دعوت نامه برای یک شهروند کشور ثالث برای تضمین هزینه های زندگی اش صادر می شود و همانطور که در پارگراف 1 قانون اقامت آمده است، به عنوان مدرکی دال بر رعایت شرایط اقتصادی مورد نیاز برای اخذ اجازه اقامت عمل می کند.
با نوشتن یک دعوت نامه، دعوت کننده وظیفه اش را برای برعهده گرفتن همه هزینه های مربوط به هزینه های زندگی و مسافرت متقاضی می پذیرد. این نقش می تواند توسط یک فرد یا یک شخص حقوقی انجام گیرد.

 من یک دعوت نامه برای 90 روز/شش ماه دریافت کردم، اما من می خواهم یک ویزای دو ساله درخواست کنم. آیا این امکان وجود دارد؟

بله، اما طبق دعوت نامه ، تضمین مالی تنها 90 روز اول را پوشش می دهد. شما باید مدرک دیگری از توانایی پرداخت بدهی برای باقیمانده دوره ویزایی که درخواست می دهید –مانند صورتحساب های بانکی در 3 تا 6 ماه گذشته- که می تواند منبع درآمد ماهیانه شما و همچنین توان مالی شما برای حمایت از خودتان را نشان دهد، ارائه کنید.

 آیا من می توانم یک ویزای طولانی مدت (چند ساله) با یک دعوت نامه درخواست کنم؟

بله، میزبان شما باید مدت زمان مورد نظر اقامت شما (از یک تا چهار سال) را به اداره ثبت نام خارجی ها گزارش دهد و یک اظهار نظر مخصوص در مورد این دعوت نامه در آن بگنجاند.
با انجام این کار، تضمین مالی تمام دوره اقامت شما در آلمان را پوشش می دهد.
اگر اداره ثبت نام دعوت نامه را تنها برای مدت کوتاهی بپذیرد، شما (متقاضی) باید مدرک پرداخت بدهی مانند صورتحساب های بانکی در سه تا شش ماه گذشته، که می تواند منبع درآمد ماهیانه شما و همچنین توان مالی شما برای حمایت از خود را نشان دهد، ارائه کنید.

 


 

شرکت ما برای شما شناخته شده است و در گذشته چندین بار مشتریان را دعوت کرده است. چرا ما باید با هر درخواست جدید، مدرک وضعیت مالی خود را ارائه کنیم؟

بر طبق مقررات فعلی، سفارت نمی تواند اطلاعات در مورد دعوت کننده را نگه دارد. مدارک که شما برای درخواست های قبلی ارائه کردید با هر درخواست ویزا در سفارت ذخیره می شوند و بر طبق شرکت دعوت کننده گروه بندی نمی شوند. به همین دلیل، شما باید برای هر درخواست، جداگانه مدارک ارائه کنید. سفارت از درک شما تشکر میکند.

 چکار باید بکنیم اگر فهمیدیم که در دعوت نامه اشتباهی وجود دارد، مثلا اگر یک نام بدرستی هجی نشده باشد؟

تا زمانی که هویت دعوت کننده و متقاضی به طور یکنواخت تایید شود، اختلافات در املای نام ها بین دعوت نامه و پاسپورت منجر به رد دعوت نامه نخواهد شد.

 


 

مدرک ارتباط فامیلی چیست؟

سفارت قبل از صدور ویزا، هر اظهارنامه را بررسی می کند و در صورت لزوم می تواند رابطه بین دعوت کننده و متقاضی را بررسی نماید. گواهی تولد یا ازدواج می تواند به عنوان اثبات خویشاوندی ارائه شود، برای مثال رابطه بین دو خواهر و برادر را می توان با ارائه گواهی تولد هر دو آنها اثبات کرد، زیرا این نشان می دهد که این دو نفر حداقل یک پدر و مادر مشترک دارند.

 دعوت نامه غیر رسمی چیست و شبیه به چه چیزی است؟

هنگام ارسال یک درخواست برای ویزا به منظور بازدید خانواده یا دوستانتان، شما باید یک دعوت نامه غیر رسمی که توسط شخصی که دعوت می کنید نوشته شده، ارائه نمایید.
یک دعوت نامه غیر رسمی باید به زبان آلمانی نوشته شده و شامل اطلاعاتی در مورد هدف و مدت زمان سفر شما باشد. آن می تواند با دست یا با استفاده از کامپیوتر نوشته شده و باید توسط دعوت کننده (عضوی از خانواده یا یک دوست) امضا شود. لزومی ندارد که احراز هویت امضا را دریافت کنید.

 


 

کجا می توانم فرم درخواست را پیدا کنم و هزینه آن چقدر است؟

فرم های درخواست به صورت رایگان در مراکز درخواست ما موجود هستند یا می توان آن را از وب سایت ما دانلود کرد.

 


 

اگر من یک والد مجرد/مطلقه/ مادر /پدر بیوه باشم باید چکار کنم؟

لطفا با درخواست خود، مدارک حضانت فرزند را ارائه نمایید.

 مجوز سفر برای افراد زیر سن قانونی

در صورتی که یک فرد زیر سن قانونی به تنهایی یا فقط با یکی از نگهبانان قانونی (معمولا والدین) سفر می کند، یک مجوز خروج امضا شده توسط هر دو والد یا سرپرستان قانونی باید همراه درخواست ارسال شود. این نامه باید محضری و رسمی شده باشد.
مجوز اقامت در خارج از کشور باید اعلام کند که والدین/ سرپرستان قانونی برای اجازه سفر کودک موافق هستند و به عنوان قانون ، باید تاریخ و هدف سفر و همچنین جزییات مربوط به شخص همراه کودک در طول سفر را نشان دهد.
این مجوز از حقوق سرپرست قانونی برای مدت مشخص زمانی برای انجام سفر مورد درخواست، محافظت می کند.
به همین دلیل، تنها مجوز خروج به مهاجرین بیش از 6 ماه پیش باید مورد توجه قرار گیرد. مجوز مهاجرت بیش از 6 ماه قبل از درخواست، نمی تواند پذیرفته شود. در این صورت، لطفا یک مجوز رسمی و محضری شده برای خروج ارائه کنید.

 


 

آیا می توانم بدون دعوت نامه، ویزا بگیرم؟

دریافت ویزا بدون دعوت نامه امکان پذیر است، اگر شما بتوانید ثابت کنید که توان مالی برای پرداخت هزینه سفر خود را دارید. به طور مثال با ارائه ی:
گواهی ها یا صورتحساب های بانکی
یا
کارت های اعتباری و صورتحساب های کارت بانکی
علاوه بر این، شما همچنین باید خود را بیمه درمانی کنید.

 کجا می توانم یک دعوت نامه رسمی برای مهمان ارائه کنم، و هزینه آن چقدر است؟

شما می توانید یک دعوت نامه رسمی به اداره خارجی ها برای سرپرستی محل اقامت خود در آلمان ارسال کنید. در اینجا لازم است وضعیت مالی خود را ثابت کنید. به علاوه، شما باید نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس و شماره پاسپورت مهمانان خود را اعلام کنید. هزینه معمول این کار 29 یورو است.

 


 

چه مدت برای دعوت نامه معتبر است؟

معمولا سفارت دعوت نامه را به مدت کمتر از 6 ماه می پذیرد.

 ما یک شرکت هستیم و می خواهیم یک دعوت نامه رسمی برای یک شریک تجاری صادر کنیم. چطور می توانیم اینکار را انجام دهیم؟

لطفا در دعوت نامه خود جمله زیر را ذکر کنید: "مسئولیت هزینه ها بر طبق §§ 66 – 68 قانون اقامت"
به عنوان مدرک مالی شرکت شما، لطفا یک excertpt از ثبت شرکت های تجاری ارسال نمایید. لطفا مطمئن شوید که دعوت نامه –همانطور که در ثبت تجاری شرکت بیان شده و یک کپی از پاسپورت یا شناسه این شخص ارائه شده است- توسط شخصی که نماینده امور حقوقی شرکت در امور خارجی است، امضا می شود.
اگر دعوت نامه توسط شخصی که حق نمایندگی این شرکت را در امور قانونی امور خارجی نداشته باشد امضا می شود، او باید صلاحیت قانونی مجاز به انجام این کار را داشته باشد. در این صورت، لطفا وکالت مورد نیاز و همچنین کپی های پاسپورت یا شناسه هر دو نفر را ارائه دهید.

 من/ مهمان من باید مدارکی را که در لیست اضافه نشده اند ارسال کنیم، چرا؟

سفارت همیشه مطابق با هر موقعیت خاص تصمیماتی اتخاذ می کند. استاد فقط می توانند اطلاعات عمومی را پوشش دهند که شامل بیشتر موارد احتمالی و نه همه آنها می شود. در نتیجه، سندی که در لیست گنجانده نشده ممکن است لازم شود. این به معنای این نیست که ویزا صادر نمی شود.

 درخواست من رد شد، دعوت کننده من در آلمان چکار می تواند بکند؟

هم شما و هم دریافت کننده می توانید به سفارت نامه بنویسید و توضیح یا تجدید نظری در مورد این تصمیم بخواهید. در این صورت، شما باید دلیل (های) عدم پذیرش بیان شده در نامه رد ویزای خود را در زمان جمع آوری پاسپورت در نظر داشته باشید. میزبان شما نیز باید یک وکالت نامه از طرف شما داشته باشد تا مجاز به دریافت اطلاعات در مورد ویزای شما باشد.
اگر سفارت با توضیحات دعوت کننده شما موافق نباشد، او یک توضیح کتبی توسط پست دریافت خواهد کرد. درخواست تجدید نظر می تواند به دادگاه اداری برلین ارائه شود.

 من یک دعوت نامه برای یک متقاضی ارائه کرده ام، که شامل مدرک توان مالی من است. درخواست به دلیل تردید در مورد تمایل متقاضی برای بازگشت به کشورش، علیرغم اینکه من در دعوت نامه ام تضمین کرده ام که این شخص همانطور که برنامه ریزی شده آلمان را ترک خواهد کرد، رد شد.

دعوت نامه تنها می تواند حمایت مالی متقاضی در زمانی که در آلمان است را تضمین کند. تضمین این که متقاضی آلمان را ترک خواهد کرد ممکن نیست. این مساله فقط می تواند طبق موقعیت شخصی متقاضی تعیین شود.

 اگر سفر دانشجویان به آلمان در برنامه تحصیلی یا برنامه تبادل رسمی گنجانده نشده باشد، از لحاظ نظری معاف از پرداخت ویزا نیستند. ویزاهای کارآموزی نیز معاف از پرداخت هزینه نیستند.
مدرک: دعوت نامه، کارت دانشجویی، مرجع دانشگاه/مدرسه، اظهارنامه اشتغال برای معلمان

همراه افراد معلول و کمکیار های آنها، در صورت لزوم. مدرک: کارت معلولیت.
شرکت کنندگان و دستیاران رویداد های ورزشی بین المللی مدرک: دعوت نامه یا تایید فدراسیون ورزش آذربایجان
مشارکت در فعالیت های علمی، فرهنگی و هنری، شامل شرکت کنندگان در تبادل دانشگاه یا برنامه های مشابه. مدرک: دعوت نامه.
افرادی که نیاز به درمان فوری دارند و همیاران آنها. مدرک: دعوت نامه ای که توسط بیمارستان یا کلینیک ارائه می شود و بیان کننده نیاز به درمان فوری پزشکی و کمک به فرد دیگری است.
افرادی که برای تشییع جنازه فامیل می آیند. مدرک: تایید مراسم تدفین و ارتباط نزدیک. بستگان نزدیک، همسر، فرزندان (همچنین فرزند خوانده ها)، والدین (یا سرپرستان قانونی)، پدربزرگ و مادر بزرگ و نوه ها.
افرادی که مداوما برای ملاقات بستگان بیمار خود می روند.
مدرک: تایید مراسم تدفین و ارتباط نزدیک. بستگان نزدیک، همسر، فرزندان (همچنین فرزند خوانده ها)، والدین (یا سرپرستان قانونی)، پدربزرگ و مادر بزرگ و نوه ها.
نمایندگان سازمان های جامعه مدنی، که در دوره ها، سمینارها، کنفرانس ها یا برنامه های تبادل نظر شرکت می کنند. مدرک: کارت عضویت/گواهی اشتغال از سازمان و دعوت نامه.
شهروندان ارشد و بازنشسته. مدرک: گواهی اجتماعی امنیتی
بچه های زیر 12 سال
روزنامه نگاارن و تیم کاری فنی آن ها
مدرک: گواهی نامه مطبوعات و دعوت نامه. اسناد حمایتی باید در زمان درخواست ارائه شوند. چک لیست های سفارت مدارک مورد نیاز هنوز معتبر هستند، مدارک ذکر شده در بالا تنها برای اثبات حق متقاضی برای معاف شدن از پرداخت هزینه ویزا به کار می رود.

 ویزای ورود رایگان برای دارندگان پاسپورت دیپلماتیک

از تاریخ 1 سپتامبر 2014، دارندگان پاسپورت دیپلماتیک برای سفر کوتاه مدت به کشورهای شنگن نیازی به ویزا ندارند.

 هنگام ارسال درخواست چه چیز باید با خود بیاورم؟

لطفا همه مدارک لیست شده در چک لیست مربوط به هدف خاص سفر خود را همراه بیاورید. لطفا توجه داشته باشید که فقط درخواست های کامل پذیرفته می شوند. اضافه کردن هر مدرک لازم در مرحله بعدی غیر ممکن است.

 پاسپورت یک شخص نابالغ: به چه چیز باید توجه داشته باشم؟

اگر کودکان پاسپورت داشته باشند یا اگر در پاسپورت یکی از والدین یا سرپرست قانونی شان ثبت نام شده باشند، می توانند فقط برای یک ویزا درخواست دهند. اگر شخص نابالغ در پاسپورت پدربزرگ یا مادر بزرگ، یا معلم ثبت شده باشد، درخواست پذیرفته نمی شود. در هر مورد اگر شخص نابالغ به تنهایی یا با سرپرستان قانونی اش سفر می کند، یک پاسپورت جداگانه لازم دارد.

 در مورد فرم درخواست برای یک شخص نابالغ چکار باید بکنم؟

فرم درخواست برای متقاضیان نابالغ نیز باید پر شده و توسط والدین یا سرپرستان قانونی امضا شود. اگر یکی از سرپرستان قانونی نتواند آن را امضا کند، مجوز محضری و رسمی شده برای سفر به محدوده شنگن باید ارائه گردد.
متقاضیانی که 18 ساله و بالاتر هستند باید فرم را خودشان امضا کنند.

 اعتبار پاسپورت های خارجی:

فقط گذرنامه های معتبری که با دست (برای متقاضیان بالای 12 سال) امضا شده است، می تواند ارسال شود.
علاوه بر این، طبق قوانین ویزا، ویزاهای شنگن می توانند فقط برای متقاضیانی صادر شوند که پاسپورتشان:

حداقل 3 ماه بعد از پایان سفر معتبر باشد.
در 10 سال گذشته صادر شده است.
حداقل دو صفحه خالی و بدون علامت دارد (برای برچسب ویزا)، اگر ویزا برای یک فرزند کوچک ثبت شده در پاسپورت والدینش صادر شده باشد، پاسپورت والیدن باید یک صفحه خالی اضافی و بدون علامت (برای برچسب ویزا) برای هر فرزند داشته باشد.

 


 

از چه زبانی برای پر کردن فرم باید استفاده کنم؟

فرم می تواند به زبان آلمانی یا انگلیسی پر شود.

 آیا می توانم فرم درخواست را به صورت دستی نیز پر کنم؟
اگر به دلایل فنی نمی توانید فرم آنلاین را پر کنید، می توانید فرم درخواست را به صورت دستی پر نمایید. لطفا توجه داشته باشید که این امر منجر به طولانی تر شدن انتظار برای ارسال درخواست شما خواهد شد.