1. ایران / پرسش و پاسخ / روند درخواست

 

چه مدت طول می کشد تا یک درخواست پردازش شود؟

ویزای شنگن: سه هفته

 


 

بعد از ارسال درخواست چقدر باید منتظر بمانم؟

سفارت می خواهد همه متقاضیان را مطلع کند که، با توجه به توافقنامه های فنی موجود بین کشورهای شنگن، زمان پردازش ویزای شنگن می تواند دو روز تا سه هفته طول بکشد و این مساله نمی تواند به سفارت ربطی ندارد.
بنابراین توصیه می شود که برنامه سفر خود را پیش ببرید و حداقل دو هفته قبل از تاریخ عزیمت برنامه ریزی شده، درخواست کنید. متاسفانه، درخواست های ویزایی که به موقع ارسال نشده اند نمی توانند پردازش شوند. شما می توانید برای یک ویزای شنگن سه ماه قبل از شروع سفر خود درخواست کنید. درخواستهای ویزای ملی حداقل به 6 تا 8 هفته برای پردازش نیاز دارند.

 قبل از صدور ویزای شنگن، سفارت چه چیز را بررسی می کند؟

سفارت باید بررسی کند:
هدف از سفر (برای مثال، تجارت یا بازدید)
تمایل به بازگشت
نحوه پرداخت (توسط دعوت کننده یا متقاضی)
بیمه سلامت
سایر اطلاعات (از قبیل سوابق در AZR، SIS، فعالیت های جنایی یا سایر نقض های جزیی)

 AZR و SIS چیست؟

AZR مخفف Ausländerzentralregister است (ثبت مرکزی خارجی)، که توسط اداره فدرال اداره کلن مدیریت می شود. AZR هر متقاضی بررسی می شود، و اگر متقاضی در طی مدت قبلی بازدید از آلمان دارای سوء سابقه بود، اجازه سفر به آلمان نخواهد داشت.
SIS به معنای "سیستم اطلاعات شنگن" است. تقریبا همان AZR است اما شامل همه کشورهای عضو شنگن می شود. سفارت برای متقاضیانی که در دیگر کشورهای شنگن مرتکب جرم شده اند، ویزا صادر نخواهد کرد.

 من اشتباها توسط شخصی در مرکز درخواست ویزامتریک اطلاع رسانی شدم، یا به شخص ثالثی که به من وعده داده بود که می توانم ویزا به دست بیاورم، اجازه دادم فرم درخواستم را پر کند. درخواست من رد شد، حالا باید چه کار کنم؟

شما شخصا مسئول اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست خود هستید. اگر توسط شخصی که در ویزامتریک کار نمی کند، متقاعد به استفاده از خدماتشان شدید، باید این مساله را مستقیما با خود شخص حل کنید.
لطفا فقط اطلاعاتی را ارائه کنید که بهترین اطلاع را از شما به دست می دهد. اجازه ندهید کسی شما را متقاعد کند که یک فرم درخواست پر شده حرفه ای می تواند ویزای شما را تضمین کند – هیچ کس نمی تواند به شما قول دهد که ویزای شما تایید خواهد شد. اگر شما مشکلی در پر کردن فرم درخواست دارید، می توانید از کارکنان سفارت بخواهید تا به شما کمک کنند.

 


 

اسنادی که من چند هفته پیش به مرکز درخواست ویزامتریک/سفارت ارسال کردم، کجا هستند؟

متقاضی باید مدارک درخواست شده را مستقلا تهیه نماید. لطفا همه مدارک مورد نیاز را مستقیما به مهمان خود ارسال کنید، نه به مرکز درخواست ویزامتریک/سفارت.

 اگر درخواست من کامل نباشد، آیا پذیرفته خواهد شد؟

اگر درخواست ناقص ارائه می کنید، کارمندان ما به شما اطلاع داده و موارد زیر را به شما ارائه خواهند کرد:

مدارک به شما برگردانده می شوند و شما می توانید یک قرار ملاقات جدید در وب سایت ما رزرو کنید.
شما می توانید تصمیم بگیرید که یک درخواست ناقص ارسال کنید. در هر حال، مدارک گم شده ممکن است منجر به عدم پذیرش درخواست شما شود و در این صورت شما باید هنگام ارسال درخواستتان یک اظهارنامه امضا کنید.

 


 

یک مدرک در درخواست من گم شده است. آیا باید درخواستم را همانطور که هست ارسال کنم یا اینکه رد خواهد شد؟

همیشه یک درخواست کامل با همه مدارک خود ارسال کنید. پیش بینی اینکه درخواست شما علیرغم گم شدن مدارک تایید شود، غیر ممکن است.

 


 

فرزند کوچک من تا همین اواخر در پاسپورت من ثبت شده بود. ویزای او نیز در آن پاسپورت بود. حالا او پاسپورت خودش را دارد. برای ویزا چه اتفاقی می افتد؟

شما می توانید ویزای کودک را از پاسپورت خودتان به پاسپورت جدید او منتقل کنید. لطفا در ساعات مشاوره به دفتر ویزا بیایید و هر دو پاسپورت قدیمی و جدید را با خود بیاورید. .انتقال با دریافت هزینه خدمات ویزامتریک (19) یورو انجام میشود.